Rozhovory s manažerkami v České a Slovenské Republice

Diversity Talks: Agáta Baginská

Proč není nutné dokonale zvládat rodinu i kariéru a kdo je jejím vzorem? To se dozvíte v rozhovoru s manažerkou útvaru Marketing and Customer Relationship Management Agatou Bagińskou.

 

" Diverzita pro mě znamená všímání si a oceňování toho, že každý z nás je jiný, což naši organizaci činí silnější. "

 

Co pro Vás znamená diverzita a inkluze?

Diverzita pro mě znamená všímání si a oceňování toho, že každý z nás je jiný, což naši organizaci činí silnější. Inkluzi pak vnímám jako podporu takového chápání diverzity.

 

Cítila jste se někdy jako žena v práci znevýhodněna nebo naopak zvýhodněna?

Ne, nikdy jsem se necítila znevýhodněna. No a zvýhodněna? Když mám narozeniny, tak dostávám více květin než moji kolegové-muži.

 

Jak se Vám pracuje v mužském kolektivu?​​​​​​​

Já obecně ráda pracuji s lidmi a „gender“ na to nemá velký vliv.

 

Vnímáte nějaký rozdíl mezi tím, když máte za nadřízeného muže a když ženu?

Dosud jsem zažila 13 šéfů. Čtyři z nich byly ženy, takže to nemůžu dost dobře porovnat. Nevšimla jsem si nějakých zásadních genderových rozdílů ve vztahu k mým šéfům, ale rozhodně každý z nich byl povahově jiný. Možná bych jen řekla, že v případě šéfů-mužů mluvíme spíše v odrážkách, krátce a přímo, zatímco s šéfkami se dá mluvit více “románově”.

 

" Nemyslete si, že musíte perfektně zvládnout rodinný i pracovní život a mít mezi nimi perfektní rovnováhu. Pokud máte rády svou rodinu a máte rády i svou práci, už tak jste perfektní! "

 

Co Váš přístup k podřízeným? Snažíte se cíleně o to, aby ve Vašem týmu fungovala diverzita?

Těžko říci, jestli já nějak ovlivňuji diverzitu. Snažím se podporovat respekt k různým lidem a jejich odlišným potřebám, včetně potřeby stát se otcem nebo matkou, kteří mají zaměstnání. V našem týmu oslavujeme těhotenství a narození dítěte. Všechny maminky dobře vědí, že pokud na chvíli odejdou pryč, budeme rádi, pokud se opět vrátí. Věřím, že díky této péči o “rodinné potřeby” se všichni cítíme lépe na pracovišti i ve společnosti, více se o ni staráme a přinášíme díky tomu lepší výsledky.

 

Věnujete se ženám, které mají zájem o manažerské role?

Zaměřuji se obecně na lidi nezávisle na genderu. Mám radost, když vidím růst juniory, kteří získávají zkušenosti a jsou následně povýšeni. U některých žen vnímám nedostatek sebevědomí nejistotu, jestli jsou “dost dobré” a zvládnou být dokonalou matkou a dokonalým zaměstnancem zároveň. Ukazuji jim, že nemusíme být dokonalí. Stačí, že milujeme své děti a svou práci. To je klíč.

 

Máte nějaký pracovní vzor?

Na své profesní cestě, na různých pozicích a v různých zemích jsem se setkala nebo jsem četla o mnoha lidech, od kterých jsem se něco naučila a které obdivuji. Nebudu je jmenovat, ale výjimku udělám u svého dědečka, který pracoval prakticky do svých 81 let. Co si o něm pamatuji, tak byl vždy optimistický a srdečný člověk, bavil se, ať dělal cokoli, a v druhých viděl vždy něco dobrého.

 

Jak se vám během pracovního týdne daří udržovat rovnováhu mezi prací a soukromým životem?  

Věřím, že je těžké si doma říct “teď jsem matka” a pak přijít do práce a říct “teď jsem zaměstnankyně”. Nejsem si jistá, jak na mě ohledně rovnováhy nahlíží okolí. Postupem času jsem se naučila, že rovnováhu nelze měřit časem, ale tím, jak se cítíme. Je to velmi osobní a já považuji za nejlepší a nejdůležitější nebát se a nestydět se požádat o pomoc, a to jak v práci, tak v soukromí.

 

Jak by měla banka podporovat manažerky a ženy, které mají o manažerské pozice zájem?

Myslím, že jako banka jsme toho už udělali hodně. Mnoho žen získalo povýšení nebo jim byly nabídnuty nové úkoly a agenda. Do mého oddělení se letos vrátily tři matky, dvě z nich po poměrně krátké mateřské dovolené, a já jsem hrdá na to, že jejich manažer ani vteřinu nepochyboval a nabídnul jim jedno místo na částečný úvazek formou home office. Jsou to skvělé a pracovité kolegyně. Myslím, že v tomto se ubíráme dobrým směrem.

 

Jak lze v ženách vzbudit zájem o manažerskou roli?  

Mnoho žen má nižší sebevědomí než muži a mají pocit, že musí být „dokonalé”, proto bojí se požádat o pomoc. Neměli bychom tedy zapomínat na to poskytnout jim zpětnou vazbu a zajistit, aby mohly požádat o pomoc, kdykoli ji potřebují, a že na tom není vůbec nic špatného.

 

Co byste doporučila ženám, které zvažují, jak skloubit svoji kariéru a rodinnou roli??

Tady bych asi shrnula to, co jsem řekla předtím: Nemyslete si, že musíte perfektně zvládnout rodinný i pracovní život a mít mezi nimi perfektní rovnováhu. Pokud máte rády svou rodinu a máte rády i svou práci, už tak jste perfektní! 

Agáta Baginská

Diversity Talks: Lea Bránecká
Diversity Talks: Svetlana Grochalová
Diversity Talks: Gabriela Žáčková Krocová
Diversity Talks: Hana Čitbajová
Spinning wheel animation

Loading

UniCredit Logo