Rozhovory na téma diverzity a inkluze

Diversity Talks: Michal Břetenář

Dnes si připomínáme mezinárodní den zdravotně postižených. Toto téma se dotýká většího množství kolegů a kolegyň, než se může na první pohled zdát.  Jaký je život našeho kolegy, který překonává handicap v každodenním životě a jeho pohled na svět?

 

Michal pracuje v bance od roku 2007. V současné době pracuje v divizi Retailového a privátního bankovnictví jako odborník v produktových procesech. Úraz ho potkal v roce 2016.

 

Jak překonáváte bariéry, ať už fyzicky či psychicky?

Bariery překonávám hlavou, vlastně vždy je to o hlavě, takže fyzické bariéry moc nemám a pokud se objeví, je to znovu o psychice a rozhodnutí říct si o pomoc, což pro někoho může být problém. Sám za sebe jsem si na to úraze musel zvyknout - naučit se udělat rozhodnutí jestli situaci zvládnu sám a pokud ne, nebrat jako slabost požádat o pomoc. Každý to ale vnímá jinak a je důležité nejdříve navnímat, jestli člověk o pomoc stojí. Ne každý člověk stojí o pomoc, přestože ji potřebuje. Vnucovat pomoc v dobré víře nemusí vyvolat pozitivní reakci.

 

Dnes si připomínáme den handicapovaných, přesto, že většina z nás vidí všechny kolegy a kolegyně rovnocenně, cítite se handikepován či naopak zvýhodněn?

:) znevýhodněný se necítím, ale handicapovaný jsem, taková je realita. A co beru jako pozitivum, že když má člověk viditelný handicap, okolí je vnímavější k tomu pomoc poskytnout. Např. Neviditelné handicapy mohou být složitější v tom, že se lidé o pomoc bojí požádat, aby to nebylo bráno jako slabost.

 

Jak se cítíte v naší bance?

Cítím se dobře :).

           

Jak tráví volný čas Michal Bretenář?

Baví mě četba a především sport v jakékoli podobě. Oblíbil jsem si handbike, ale i procházky a v zimě sledge ski, což je mechanismus pro běžecké lyžování sedících. Nebráním se ničemu a vlastně jsem na vozíku vyzkoušel víc sportů než před úrazem.

           

Kdo vám po úraze dodal sebevědomí?

Seběvědomí mi vlastně dodaly situace, které jsem postupně dokázal sám zvládat. Šlo o jednotlivé činnosti a s tím související pokrok a jistota. Jsem spíš takový "sebemotivátor" než, že bych potřeboval hecovat od okolí.

 

Co byste popřál kolegům a kolegynim, které prožívají těžké životní výzvy?

Nepoddávat se stavům, situacím nebo pocitům a snažit se jít kupředu a být pozitivní, a to i ve chvílích, kdy se vše jeví jako bezvýchodné.  Někdy má člověk pocit, že couvá, ale není tomu tak. Každá zkušenost, i negativní posouvá člověka kupředu.

 

Michal Břetenář

Diversity Talks: Agáta Baginská
Diversity Talks: Lea Bránecká
Diversity Talks: Svetlana Grochalová
Diversity Talks: Gabriela Žáčková Krocová
Diversity Talks: Hana Čitbajová
Spinning wheel animation

Loading

UniCredit Logo