Inflační kalkulačka

Zamyslete se nad tím, co udělat s vašimi úsporami, aby neztrácely svou hodnotu v průběhu času kvůli inflaci.

Spočítejte si:

remove

add

remove

Roky

add

Roky

Roky

Upozornění: Vývoj průměrné roční inflace v posledních letech v České republice naleznete ZDE. Inflační cíl České národní banky se aktuálně pohybuje na úrovni 2 % ročně. Více informací k inflaci naleznete ZDE.

Chcete zmírnit dopad inflace na vaše úspory?

Pokud vám není lhostejné, že meziročně "ztrácíte" část svých úspor kvůli zdražování, je vhodné zvážit alternativy, které by vám mohly pomoci překonat úroveň inflace. Jedním z možných řešení mohou být např. podílové fondy, které umožňují pravidelně nebo jednorázově investovat volné finanční prostředky a získat tak možnost participace na atraktivním výnosu. Důvody, proč začít investovat, může mít každý jiné:

Chci svým dětem něco dát

Získání prostředků např. na studium na vysoké škole, vlastní bydlení, cestování do zahraničí či na cokoliv jiného pro děti.

Chci si pořídit vlastní bydlení

Získání prostředků, které vám mohou pomoci usnadnit a přiblížit nákup vybrané nemovitosti (byt či dům).

Chci si užít svůj důchod

Získání prostředků, díky nimž nemusíte slevit ze svých životních standardů ani v důchodovém věku.

Poznámka:

Inflace vyjadřuje kladnou procentní změnu průměrné cenové hladiny za poslední rok oproti předcházejícímu roku. Jinými slovy vyjadřuje meziroční růst cen zboží a služeb.

V příkladu pro zjednodušení předpokládáme, že se výše uvedené vstupní parametry v průběhu času nezmění a zároveň nejsou brány v potaz další faktory, které by mohly mít na úspory vliv, například jejich zhodnocení nebo zdanění. Výpočet je proto orientační a má pouze informativní povahu. Nepředstavuje návrh na uzavření jakékoliv smlouvy.

Spinning wheel animation

Loading

UniCredit Logo